Iskolarendszerű felnőttek oktatás

Frissítve: 2021.03.04

EGÉSZSÉGÜGY ÁGAZAT

Iskolarendszerű felnőttek oktatás

Felnőttként is lehetőség van két szakma és egy szakképesítés ingyenes megszerzésére. A kellő rugalmasság biztosítása érdekében a szakmai oktatás a felnőttek esetében általában esti képzés formájában, csökkentett időtartamban történik. A képzési idő – a hasonló munkakörben megszerzett szakmai tudás figyelembevételével – akár negyedére is csökkenhet. Amennyiben a képzésben részt vevő az adott területen dolgozik, az őt foglalkoztató vállalat is részt vehet a képzésben duális partnerként.

Tudnivaló: A szakmai oktatásba, szakmai képzésbe való belépésre bármilyen életkorban lehetőség van. Aki 25. életévét még nem töltötte be, akár a második szakmát is tanulói jogviszonyban szerezheti meg. A 25 év felettiek szakmai oktatása felnőttképzési jogviszonyban történik.

MENTŐÁPOLÓ

GYAKORLÓ ÁPOLÓ

REHABILITÁCIÓS TERAPEUTA

Szakma azonosítószám:  5 0913 03 11 Szakma azonosítószám:  5 0913 03 04 Szakma azonosítószám:  5 0923 03 09

Képzés hossza:  előzetes szakmai végzettségek és tudásbeszámítástól függően akár 1 év időtartam.  Bemeneti követelmények: érettségi bizonyítvány

A Mentőápoló a sürgősségi betegellátás területén a betegek mentésében és sürgősségi ellátásában vesz részt. A beteg, illetve a sérült megtalálási helyén vagy szállítása közben sürgősségi ellátást végez, közreműködik. Irányító csoport tagjaként a segélyhívószámon érkező bejelentéseket fogadja és koordinálja.

Képzés hossza:  előzetes szakmai végzettségek és tudásbeszámítástól függően akár 1 év időtartam.  Bemeneti követelmények: érettségi bizonyítvány

Tevékenysége során alapápolási és asszisztensi feladatokat lát el, felismeri a megváltozott fiziológiai szükségletekkel rendelkező állapotokat és segíti a különböző életkorú beteg embert fiziológiás és magasabb rendű szükségletei kielégítésében. Eszközöket készít elő a különböző eszközös és laboratóriumi vizsgálatokhoz, diagnosztikus és terápiás beavatkozásokhoz, kivitelezésükben segítséget nyújt az egészségügyi team tagjainak.

Választható szakmairányok: Gyógymasszőr szakmairány, Fizioterápiás asszisztens szakmairány.

A fizioterápiás asszisztens, együttműködve az egészségügyi személyzet tagjaival, elektroterápiás kezeléseket végez és felhasználja a víz és a gyógyvizek kedvező hatásait. A gyógymasszőr, diagnózis alapján, különböző, meghatározott típusú masszázst végez és felhasználja a víz és a gyógyvizek kedvező hatásait.

A rehabilitációs terapeuta az egészségügyi ellátó team tagja, és részt vesz a közvetlen betegellátásban, de akár önálló vállalkozás keretein belül is tevékenykedhet.

EGÉSZSÉGÜGYI LABORÁNS

EGÉSZSÉGÜGYI ASSZISZTENS

KLINIKAI LABORATÓRIUMI SZAKASSZISZTENS

Szakma azonosítószám:  5 0914 03 03 Szakma azonosítószám:  5 0913 03 02 Szakma azonosítószám:  5 0914 03 05

Választható szakmairányok: Klinikai laboratóriumi asszisztens, Szövettani asszisztens.

Az egészségügyi laboráns klinikai, kórházi vagy rendelőintézeti laboratóriumban vagy patológiai laboratóriumban dolgozik. A klinikai laboratóriumi asszisztens az emberekből származó különféle vizsgálati anyagokból megfelelő módszerekkel elemzéseket végez. A szövettani asszisztens feladata a különféle szövetminták technikai előkészítése az orvosi mikroszkópos diagnosztikára.

Az egészségügyi asszisztens a járóbeteg szakrendelőkben, gondozókban, orvos irányítása mellett, önállóan vagy vele együttműködve végzi a munkáját. Elősegíti és biztosítja a betegellátás, gondozás feltételeit, asszisztál a beavatkozásoknál, segédkezik a műszeres és fizikális vizsgálatok végzésében.

Választható szakmairányok:

Fogászati asszisztens szakmairány: fogakat érintő betegségek megelőzésére és kezelésére;

Gyógyszertári asszisztens szakmairány: a patikában készíthető gyógyszerformák készítésére;

Radiográfiai asszisztens szakmairány: az emberi testtájak különféle képalkotó vizsgálati módszereinek megismerésére és kivitelezésére készít fel.

Választható szakmairányok:  Kémiai laboratóriumi szakasszisztens szakmairány.A kémiai laboratóriumi szakasszisztens speciális kémiai, immunológiai, toxikológiai és izotóp vizsgálatokat végez. A mikrobiológiai szakasszisztens olyan laboratóriumban dolgozik, ahol különféle klinikai vizsgálati anyagokból, megfelelő módszerekkel, bakteriológiai, mikológiai, virológiai és parazitológiai vizsgálatokat végez.

RADIOGRÁFIAI SZAKASSZISZTENS

ÁLTALÁNOS ÁPOLÓ

Szakma azonosítószám:  5 0914 03 08 Szakma azonosítószáma: 5 0913 03 01

A CT/MR szakasszisztens ismeri a Komputertomográfia (CT) és Mágnesesrezonancia-képalkotás (MRI) berendezések biztosítja működését.

Tovább...Képzés hossza: előzetes szakmai végzettségek és tudásbeszámítástól függően akár 2,5 év-2 év időtartam.  Bemeneti követelmények: érettségi bizonyítvány

A képzés megfelel a vonatkozó EU direktíva követelményeinek, így – a középfokú egészségügyi képzések közül egyetlen képzésként – a közösségi jog alapján az EU tagállamaiban automatikusan elfogadott végzettséget ad. Az általános ápoló részt vesz az egészségügyi ellátás során a megelőző, gyógyító, gondozó és rehabilitációs folyamatokban. Munkája során alap- és szakápolási feladatokat végez. Képes felnőtt-, csecsemő- és gyermekápolási feladatokat ellátni, valamint háziorvosi praxisban és az alapellátás más színterein, otthonápolásban, geriátriai és hospice ellátásban, onkológiai ellátásban ápolóként tevékenykedni.